Banksy – duch Bristolu. Legenda street-artu

Najbardziej nieznany człowiek na świecie

Imię i nazwisko Banksy’ego nie jest znane. Istnieją liczne spekulacje co do jego tożsamości. Jedną z osób, która uznawana była za artystę-ducha był Stephen Lazarides. W 2001 roku zarejestrował domenę strony Banksy’ego, był również autorem wielu zdjęć przedstawiających prace artysty. Sam Lazarides twierdzi, że jest wyłącznie jego fotografem i menadżerem.

Informacje jakie posiadamy o osobie Banksy’ego są bardzo nieliczne. Wiemy, że urodził się w 1974 roku w Yate, a obecnie mieszka w Bristolu. O jego poglądach dowiadujemy się w sposób najbardziej wymowny – z jego prac. W swojej twórczości Banksy wyraża postawy non-konformistyczne wobec współczesnej polityki wielu państw świata. Swoją twórczość rozpoczął na przełomie alt 90. i 00., ale nie wykluczone jest, że styczność z street-artem miał już wcześniej.

Autorstwa Photo BitBoy, Signature probably Banksy - https://www.flickr.com/photos/bitboy/246806369/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1590030

Prace i styl Banksy’ego

Banksy nigdy nie używa swojego podpisu. Jego największą sygnaturą jest charakterystyczny styl i przekaz prac. Artysta z Bristolu jest aktywnym komentatorem wydarzeń na świecie, można również powiedzieć, że stara się przebijać przez ignorancje społeczeństwa i naświetlać problemy walk w Palestynie, kontrowersji wywołanych doniesieniami o złych warunkach przetrzymywania więźniów w Guantanamo Bay czy sprawie meksykańskiej Zapatystowskiej Armii Wyzwolenia Narodowego.

Prace Banksy’ego są nie tylko niebywale wymowne, ale wyróżniają się ciekawą estetyką i oryginalnością, połączoną z prostotą. Przez te czynniki, a także kult artysty jaki wyrósł w brytyjskich sub-kulturach undergroundowych, prace ducha z Bristolu są rozchwytywane, a ich cena na różnych aukcjach osiąga niebywale wysokie ceny. Warto tutaj wymienić interpretacje Mona Lisy, której klasyczna uroda kontrastuje z granatnikiem na jej ramieniu.

Mona Lisa With Bazooka by Banksy

Banksy jest również autorem wielu happeningów, z czego jeden z najbardziej znanych miał miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Oczom mieszkańców stolicy Anglii ukazał się wówczas sportowiec rzucający rakietą zamiast oszczepu, skoczek, przeskakujący tyczką przez płot kolczasty, czy złodziej próbujący ukraść jeden z pierścieni olimpijskich. Banksy jest również autorem filmu Wyjście przez sklep z pamiątkami z 2010 roku. Polecam gorąco film osobom które miały styczność z twórczością Banksy’ego, bądź chcą dopiero zapoznać się z jego twórczością. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że film ten był nominowany do Oscara, co tylko bardziej ilustruje talent artysty.

Banksy cały czas próbuje nam coś powiedzieć

Po niemal 20-letniej karierze Banksy’ego wciąż mamy problemy z rozwikłaniem jego przekazu. Mówiąc mamy, myślę o światowych rządach i ludziach, którzy stoją za wydarzeniami, które Banksy tak gorliwie krytykuje. W jego pracach widać mocny wpływ pacyfizmu społecznej odpowiedzialności za katastrofy, które mają miejsce na całym świecie. W jego twórczości widać mocny wpływ antykapitalizmu, a ekspozycja jego prac – ulica, pokazuje jak mało miejsca w dzisiejszych czasach ma artysta. Z pewnością forma jaką jest street-art jest również świadectwem tego, gdzie w dzisiejszych czasach możemy dostrzec buntownicze dzieła, które przeznaczone są do naszej interpretacji.

Banksy oskarżany jest o akty wandalizmu, a nawet o ekspozycje prac powodujących społeczne zgorszenie. Z pewnością forma jego pracy nie przypadnie wszystkim do gustu, ale pamiętajmy, że artysta chce nam coś powiedzieć, a może to zrobić w sposób nieskrępowany i anonimowy właśnie na murach i innych szczególnych miejscach jakie wybiera.

Autorstwa Photo Eadmundo, graffiti probably Banksy - https://www.flickr.com/photos/eadmundo/50033762/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1590041

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *